Bakan Yardımcısı Kacır: Aya erişim maksadımız var

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, uzay alanında değerli projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, “Aya erişim amaçlarımız var. 2023 ve 2028 olarak iki evreli ay misyonunu hayata geçireceğiz. Birinci Türk astronotumuzu Milletlerarası Uzay İstasyonu’na göndereceğiz” dedi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İTAM) tarafından düzenlenen ‘EsTekFest-2022’ başladı.

ESTÜ İki Eylül Yerleşkesi Yabancı Lisanlar Yüksekokulu’nda düzenlenen aktifliğe Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Vali Yardımcısı Salih Altun, ESTÜ Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

“TECRÜBELİ BİR ÜLKE”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, açılışta yaptığı konuşmada, 2 basamaklı ‘Ay’ misyonunun hayata geçirileceğini söz ederek, gelecek yıl İMECE ve TÜRKSAT 6-A uydusunun uzaya fırlatılacağını söyledi. Birinci Türk astronotunun da Memleketler arası Uzay İstasyonu’na gönderileceğini belirten Kacır, şunları kaydetti:

*Önümüzdeki periyotta uzay alanında heyecanlı işleri hayata geçiriyor olacağız. Aslında Türkiye uzay teknolojilerinde deneyimli bir ülke. Biz ulusal görüntüleme uydumuz İMECE’yi TÜBİTAK öncülüğünde yerli olarak geliştiriyoruz.

*Tasarımı, geliştirmesi, üretimi bize ilişkin. Tekrar birinci ulusal haberleşme uydumuz TÜRKSAT 6-A’yı TÜBİTAK Uzay, TUSAŞ, ASELSAN üzere paydaşlarımızla birlikte geliştiriyoruz. İnşallah bu 2 uydumuz önümüzdeki yıl uzaya gönderilmiş olacak.

*Önemli altyapılarımız var. Bine yakın faal araştırma-geliştirme odaklı çalışan mühendisimiz var fakat artık çıtayı biraz daha yükselttik. Bu alanın önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğini ve yeni jenerasyon teknoloji uygulamalarının uzay alanında da çoğalacağını öngörüyoruz.

*İki yıl kadar evvel Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmuş oldu ve geçtiğimiz yıl 10 yıllık ulusal uzay programı ilan edildi. Ay misyonumuz var ve aya erişim gayelerimiz var. 2023, 2028 olarak iki evreli ay misyonunu inşallah hayata geçireceğiz.

*Aynı vakitte birinci Türk astronotumuzu Milletlerarası Uzay İstasyonu’na göndereceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız bununla ilgili çalışmaları kamuoyuyla yakın vakitte paylaşacak.

“DÜNYADA BİRİNCİ SEFER GERÇEKLEŞECEK”

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ise Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST’te dünyada birinci sefer dikey roket iniş yarışının düzenleneceğini belirterek, “TEKNOFEST’te bu yıl 40 yarış kategorisi var. Şenlik 30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde Samsun odaklı gerçekleştirilecek. Dört yeni yarış TÜBİTAK tarafından sunuldu ve TEKNOFEST tarafından da kabul edildi. Var olan yarışlarımıza ek olarak birinci defa bu yıl dikey roket iniş müsabakası dünyada birinci defa gerçekleşecek” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde aktifliğe katılanlar proje ekiplerinin açtığı stantları gezdi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, sanal gerçeklik gözlüğü takarak, öğrencilerin geliştirdiği platformu test etti. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*