Bakan Ersoy: Şenlikler sayesinde kentlerimizin marka bedeline katkı sağlamayı amaçlıyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Şehirlerimizin gelişmesine kıymetli katkılar sağlayacak şenlikler sayesinde, kentlerimizin marka bedeline katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Kültürü ve turizmi birbirinden ayırmamız artık mümkün değildir. Bu anlayışla memleketler arası standartlarda kültür sanat altyapıları oluşturacağız” dedi.

Bakan Ersoy, Ankara Fotoğraf ve Heykel Müzesi’nde, ‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ kapsamında ’75’inci Devlet Fotoğraf ve Heykel Yarışı Sergisi’nin ön gösterimi ve ödül merasimine katıldı.

Burada bir konuşma gerçekleştiren Bakan Ersoy, dünyanın fotoğrafla, müzikle, sevgiyle güzelleşeceğini belirterek şunları söyledi:

* “İnsanoğlu güç bir süreçten geçiyor. Tüm dünyayı tesiri altına alan salgın sürecinde uzun bir mühlet konutlarımızdan çıkamadık. Bir çok şeye elimizi uzatamıyor, neredeyse başımızı camdan çıkaramaz bir hale gelmiştik.

* Sanatkarın sesinin daha fazla duyulduğu bir dünyada barışın, kardeşliğin, adaletin de sesi daha fazla çıkmış olacaktır. Bahsetmiş olduğum tüm sıkıntı şartları sanatın düzgünleştirici gücüyle geride bırakacağız. Biz dünyayı, fotoğrafla, müzikle, sinemayla, romanla, sevgiyle ve şiirle güzelleştireceğiz.

* Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkemizde tam manasıyla bir kültür sanat seferberliği başlatmış durumdayız. Sanatkarlarımızın sesinin ülkemizin dört bir yanında duyulması, dünyaya yankılanması ismine dayanaklarımızı arttırmış bulunmaktayız.”

“MÜZEMİZİN YİNE AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bakan Ersoy, bir yandan İstanbul’da yeni bir şenliğin startını verirken öteki yandan Mardin’de Matiate Yeraltı Kentini gün yüzüne çıkardıklarını söz ederek, “İzmir’de yeni sanat merkezleri inşa ederken dünyanın farklı coğrafyalarında ülkemize ilişkin tarihi yapıtları bulup müzelerimize kazandırıyoruz. Bugün de, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla üretimine başlanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin planlanarak inşa edilen birinci müzesi olan Ankara Etnografya müzesinde sergileme ve onarım çalışmalarını tamamlayarak müzemizin tekrar açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

“BAŞKENTİN MARKA BEDELİNE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK”

Dünyanın en esaslı orkestralarından ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın farklı konserle klasik müzikseverler için bir müzik ziyafeti sunacağını kaydeden Ersoy, “Şef Rengim Gökmen idaresindeki orkestra, dünyaca ünlü keman virtüözü Bomsori’ye eşlik edecek. Gerçekleşecek tüm bu sanatsal etkinlikler başkentimizin marka pahasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bakanlığımızın ve devletimizin bütün ilgili kurumlarının bir ortaya gelerek burada çok önemli bir projeyi hayata geçirdiğini söyleyebilirim. Bu nedenle Başşehir Kültür Yolu çalışmasının gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese başka farklı teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

“KÜLTÜR VE TURİZMİ BİRBİRİNDEN AYIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Bakan Ersoy, İstanbul ile başlattıkları kültür yolu şenliklerine Ankara ile devam ettiklerini belirterek, “Bu sanat ikliminin yurdumuzun dört bir yanında hissedilmesi için Ekim ayında Diyarbakır’da da kültür yolu şenliği düzenleyeceğiz. Daha sonra İzmir, Konya ve Çanakkale’de de aktiflikleri sürdüreceğiz. Kentlerimizin gelişmesine değerli katkılar sağlayacak şenlikler sayesinde kentlerimizin marka bedeline katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Kültürü ve turizmi birbirinden ayırmamız artık mümkün değildir. Bu anlayışla memleketler arası standartlarda kültür sanat altyapıları oluşturacağız” dedi.

Bakan Ersoy, aktifliğin akabinde bir müddettir onarım çalışmaları devam eden Etnografya Müzesi’nin açılışını gerçekleştirdi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*