Almanya’da elektrik üretiminde kömüre dönüş

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı, Kuzey Akım’daki kapasitenin de düşürülmesiyle azalmaya devam ederken, Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, gaz depolama tesislerini doldurmaya yardımcı olmaya yönelik gaz tasarrufu için ek tedbirler alındığını açıkladı.

Habeck, Rusya’nın doğalgazda kesintiye devam edeceğine yönelik telaşlarla ülkesinin elektrik üretimi için gaz kullanımını sınırlaması ve Rusya’dan gelen arzdaki düşüşü telafi etmek için doğalgaz depolama tesislerine öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Alman Yeşiller Partisi eski Eş Genel Lideri olan Habeck, Almanya’nın kömür yakıtlı elektrik üretiminden çıkma planlarına ve partisinin prensiplerine muhalif olmasına karşın ülkenin elektrik üretimi için kömür kullanımını da artırmak zorunda kalacağını da vurguladı.

Habeck, “Talep üzerine kanunla alternatif bir gaz rezervi oluşturuyoruz. Bu, dürüst olmak gerekirse, bir geçiş periyodu için daha fazla kömürle çalışan elektrik santrali manasına geliyor” dedi.

“GAZ TEDARİKİ GARANTİ ALTINDA ANCAK DURUM CİDDİ”

Gaz piyasasındaki durumun son günlerde kötüleştiğini ve gaz depolama tesislerinin yüksek fiyatlara da olsa doldurulabildiğini vurgulayan Habeck, “Gazda tedarik şu anda garanti altında lakin durum önemli. Bu nedenle gaz tüketimini azaltmak için önlemleri güçlendirmeye ve ek önlemler almaya devam ediyoruz. Bu, gaz tüketiminin daha da azalması ve depolama tesislerine daha fazla gaz aktarılması gerektiği manasına geliyor. Aksi halde kış güçlü geçecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Habeck, Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının yükselmesinin Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in kendilerini huzursuz etme, bölme ve fiyatları artırma stratejisi olduğunu savunarak, “Buna müsaade vermeyeceğiz. Kararlı, eksiksiz ve dikkatlice bir biçimde karşılık veriyoruz.” dedi.

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanlığının açıklamasına nazaran, Alman hükümeti elektrik üretimi içi kömür kullanımını artırmanın yanında hane halkı tüketimine hudut getirmeyi ve endüstride daha az doğalgaz kullanılmasını teşvik edecek bir mekanizmayı da hayata geçirmeyi planlıyor.

Alman hükümeti ayrıyeten, kışın doğalgaz sorunu yaşanmaması için ülkede doğalgaz piyasası alan yöneticisi olan Trading Hub Europe için Alman Kalkınma Bankası’ndan (KfW) 15 milyar euro ek kredi limiti açmayı hedefliyor.

Öte yandan, Almanya’daki doğalgaz depolama tesislerinde doluluk oranı şu anda yüzde 57 düzeyinde bulunurken, Alman hükümeti Kasım 2022’ye kadar bu oranı yüzde 90’a ulaştırmayı hedefliyor.

Almanya’nın endüstride çarkları döndürmek ve konutları ısıtmak için Rus petrol ve doğalgazına öbür Avrupa ülkelerinden daha fazla bağımlı olduğu görülürken, ülke, Rusya-Ukrayna savaşı öncesi muhtaçlığı olan doğal gazın yüzde 55’ini, Rusya’dan karşılıyordu. Son vakitlerde bunu yüzde 35’e düşürdü.

Almanya’da konutların yaklaşık yarısı ağır endüstride elektrik üretmek için kullanılan doğalgazla ısıtılıyor.

Rusya’ya güç bağımlılığını azaltmak için ağır çalışmalar yürüten Alman hükümeti, Rus gazından büsbütün bağımsız olmak için vakte muhtaçlığı bulunduğunu belirtiyor. Hükümet, Batılı ülkelerin Moskova’ya karşı yaptırımlarını desteklemesine karşın Rusya’dan gaz arzının çabucak durdurulmasına karşı çıkıyor.

GAZPROM, KUZEY AKIN ÜZERİNDEN AVRUPA’YA GAZ SEVKİYATINI DÜŞÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru çizgisi ve Ukrayna’daki boru çizgilerinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan değerli sınırlardan biri olarak biliniyor. Şirketten daha evvel yapılan açıklamada, Yamal-Avrupa üzerinden sevkiyatların durdurulduğu, Ukrayna üzerinden sevkiyatların da yaklaşık yarı yarıya düştüğü belirtilmişti.

15 Haziran’da ise Gazprom, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek, Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatının yüzde 33 daha düşeceği ihtarında bulunmuştu.

Gazprom, Kuzey Akım boru sınırına gaz tedarikin, 16 Haziran prestijiyle günlük 67 milyon metreküpe kadar sağlanabileceğini bildirdi.

Rus şirket ayrıyeten, rubleyle ödeme yapmayı reddettikleri gerekçesiyle daha evvel Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu.

Almanya İktisat ve İklimi Muhafaza Bakanı Robert Habeck, teknik sıkıntılar nedeniyle Kuzey Akım boru sınırı üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatında kesintiyi “siyasi güdümlü” olarak nitelendirmişti.

Almanya, Rus güç kaynaklarına bağımlılığı nedeniyle geçmişte, Washington idaresi tarafından ağır tenkitlere maruz kalmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*