Almanya yasa hazırlığında: Yılda bir defa cinsiyet değiştirme hakkı geliyor

Almanya’da gelecek yıldan itibaren isteyen cinsiyetini ve ismini değiştirebilecek. Alınacak karara nazaran, cinsiyet değişikliği için ameliyata gerek olmayacak, beyanla gerçekleşecek. Yılda bir sefer cinsiyet değiştirme hakkı olacak ve isteyen nüfus müdürlüğünde bunu yaptıracak.

Almanya’da Toplumsal Demokrat, Yeşiller ve Liberaller’den oluşan koalisyon hükümeti, “biyolojik durumla“ ilgili yasa hazırlığı yapıyor.

2023 yılı ortasından itibaren, 14 yaşından sonraki her birey isterse cinsiyetini ve ismini değiştirebilecek.

Konuya ait açıklama yapan Adalet Bakanı Marco Buschmann ile Aile Bakanı Lisa Paus, “Kişiliğini belirleme“ yasasının detaylarını duyurdu.

CİNSİYET VE İSİMDE KOLAYLIK

Şimdiye kadar, 1980 tarihinde çıkarılan “Cinsiyet değiştirme-Transseksüel Yasası“na nazaran, cinsiyetini değiştirmek isteyenler, en az iki psikologdan rapor getirmek ve bir sürü detaylı özel soruya karşılık vermek zorundaydı. Ayrıyeten bu durum çok masraflı oluyordu.

Yasa teklifine nazaran, gelecek yıldan itibaren herkes, nüfus dairesine giderek ismini ve cinsiyetini değiştirebilecek. Bunun için ameliyat da gerekmeyecek. Yani bir erkek, “Kendimi bayan hissediyorum. Bayan yazın beni“ diyebilecek ve bu yazılacak ya da beyanla zıddı mümkün olacak.

SADECE YILDA BİR KEZ

Yasa gereği, cinsiyet değişimi yılda yalnızca bir defa olabilecek. Kimi özel durumlarda, birkaç sefer değiştirmek de mümkün. Lakin bu özel durumdakilerin oranının yüzde 1 ile 1.5 olacağı hesaplanıyor. Bunların hangi küme olduğu belirtilmedi.

Yasanın öteki emelinin, cinsiyet değiştirmiş şahıslara karşı ayrımcılığın önlenmesi olduğu açıklansa da, örneğin ‘pozitif ayrımcılık’tan yararlanmak isteyen bir erkeğin, kendini bayan yazdırması artık mümkün olacak ve ona bir bayan üzere davranılacak.

14 yaş ile 18 yaş arasındakilerin cinsiyet değişiminde ebeveynlerin onayı alınacak. Ebeveynler, cinsiyet değiştirme ya da farklı cins yazılmasına karşıysa, hususa mahkeme karar verecek.

ESKİSİNDE ISRAR EDENE CEZA VAR

Cinsiyet ve ismini değiştiren şahsa, eski ismiyle hitap edenlere para cezası kesilebilecek.
Güçlü bir erkeğin, kendini bayan yazdırıp spor çabalarına katılıp katılmayacağına, ilgili spor branşlarının üst yapıları onay verecek. Kadın- erkek tuvaletlerinin nasıl kullanılacağı ise bilinmiyor.

Muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Partiler ise bu değişikliklerin bir kısmına karşı çıktı ve en azından 18 yaşın altındakiler için ruhsal rapor istenmesini önerdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*