Aliağa’da asbestli gemiye karşı miting yapıldı: “Verilen müsaadeler iptal edilsin”

TMMOB, KESK, DİSK, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra birçok sivil toplum örgütü ile siyasi partinin takviye verdiği miting, Aliağa Demokrasi Meydanı’nda yapıldı.

“Ölüm gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz” yazılı dövizler taşıyıp, “Ölüm gemisini durduralım” yazılı pankart açan yurttaşlar, “Direne direne kazanacağız”, “Aliağa dünyanın çöplüğü değildir”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma” sloganları atarak Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na verilen müsaadelerin iptal edilmesi için davet yaptı.

TUNÇ SOYER’DEN TEPKİ

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç soyer, toplumsal medya hesabından yansısını lisana getirdi. Soyer, “Asbestli geminin gelişini protesto etmek için Ankara’da Brezilya Büyükelçiliği’nde basın açıklaması yapıp, pankart açtık. DİSK işçileri ve vekillerimiz Gamze Taşçıer ile Murat Emir’e takviyeleri için İzmir ismine teşekkür ediyorum. Herkesi uğraşımıza takviye olmaya çağırıyorum” tabirlerini kullandı.

“KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL”

Basın açıklamasını Aliağa Emek ve Demokrasi Güçleri ismine Deniz Gültekin okudu.

Açıklama şöyle:

ALİAĞA BELEDİYESİ’NE TEPKİ

  • Bu gemi 5 Ağustos’ta Brezilya’dan yola çıkarılmak isteniyor. Milletlerarası etraf örgütleri, Türkiye’deki kamuoyu ve STK’lar ve bizler bu kentte ömrünü sürdüren halk olarak hiçbir kontrata, kanuna ve denetlemeye tam manasıyla tabi tutulmayan Sao Paulo uçak gemisinin karasularımıza girmesini istemiyoruz. Bu geminin yaratacağı tahribatın Aliağa’yla hudutlu kalmayacağını İzmir ve hatta Ege bölgesini de etkileyeceği gerçeğini de unutmamalıyız. Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bir avuç sermayedarın değil halkın bakanlığı olmaya davet ediyor ve verdiği müsaadeleri bir an önce iptal edilmesini istiyoruz. Yalnızca bakanlık değil Aliağa Belediyesi’ni de başını gömdüğü kumdan çıkararak oylarını aldığı Aliağa halkının etraf gayretine ve taleplerine yüzünü dönmesi gerektiğini bir sefer daha bu meydandan hatırlatıyoruz.

“BAKANLIĞIN VERDİĞİ MÜSAADELER İPTAL EDİLSİN”

Taleplerin sıralandığı açıklama şöyle devam etti:

  • Sao Paulo ve başka tüm zehirli gemiler, nerede yapılıyorsa orada sökülsün. Aliağa Gemi söküm tesisleri tam manasıyla denetlensin ve çalışma şartları, personel sıhhati ve güvenliğine uygun hale getirilsin. Mevcut yönetmeliklere kağıt üzerinde uyan fakat insan ve etraf sıhhatini hiçe sayan işletmeler kapatılsın. Bakanlığın verdiği müsaadeler derhal iptal edilsin. Biz bu gemiyi Aliağa’da istemiyoruz. San Paulo ülkemizin karasularına giremez, girmemelidir. Hiçbir ülkenin sökümünü üstlenmediği geminin ülkemize getirilmesine itiraz ediyoruz. Aliağa’ya dünyanın hurdalığı muamelesi yapılmasını reddediyoruz. Türkiye Avrupa’nın, Aliağa Türkiye’nin hurdalığı, çöplüğü değildir. Diğer bir Türkiye, diğer bir Aliağa yok! Çocuklarımıza yaşanabilir bir kent ve ülke bırakmak bizlerin tarihî, insani, vicdani sorumluluğumuzdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*