ALES müracaatları başladı! ALES başvurusu nasıl yapılır? ALES müracaat fiyatı ne kadar? ALES son müracaat tarihi ne vakit?

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından yapılan, Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı(ALES) için müracaatlar başladı. İmtihana katılmak isteyen adaylar, müracaat süreçlerini yapmalı ve imtihan fiyatını ödemeliler. Belirlenen tarihler içinde yapılmayan müracaatlar ve ödenmeyen fiyatlar için rastgele bir telafi durumu kelam konusu olmayacak.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim vazifelisi, okutman, araştırma vazifelisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı takımlarına açıktan yahut öğretim elemanı dışındaki takımlardan naklen atanabilmek için ALES’e girmek gerekiyor. Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında tahsil görmek isteyenlerin de ALES’e girme mecburiliği bulunuyor. Pekala, ALES’e nasıl başvurulur? ALES imtihan fiyatı ne kadar? ALES müracaatları ne vakte kadar sürecek?

ALES müracaat tarihleri ne vakit?

ALES için müracaatlar 24 Haziran 2022 tarihinde başladı ve 4 Temmuz 2022 tarihine kadar devam edecek. İmtihana girmek isteyen adayların bu tarihler ortasında müracaatlarını tamamlamış ve imtihan fiyatını ödemiş olması gerekir.

ALES İMTİHAN TARİHİ NE VAKİT?

ÖSYM’nin açıklamış olduğu imtihan takvimine nazaran ALES 21 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak.

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınava girmek isteyen adaylar belirtilen müracaat tarihleri ortasında ÖSYM merkezlerinden ya da ÖSYM müracaat merkezlerinden müracaat yapabilir. Ayrıyeten Aday Süreçleri Sistemi olan https://ais.osym.gov.tr adresinden de müracaat yapılabilir. Ancak bu adres üzerinden müracaat yapılabilmesi için adayların ösym sisteminde bilgilerinin ve fotoğrafının şimdiki olması gerekir. Yeni bilgi ve fotoğrafı olmayan adaylar ÖSYM merkezlerinden başvurusu tamamlayabilecek.

ALES MÜRACAAT FİYATI NE KADAR?

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu müracaat kılavuzuna nazaran, imtihan müracaat fiyatı 185 TL. adaylar müracaat sürecini yaptıktan sonra online olarak ya da ATM’ler aracılığı ile imtihan fiyatını yatırabilirler. Online olarak yapılan ödemelerde hem kredi kartı, hem de banka kartı kabul edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*