Akkuyu’da transfer başladı, şirket yazı gönderdi

Akkuyu Nükleer A.Ş temmuz ayında nükleer güç santralinin inşaatındaki ana yüklenici firma İçtaş ile sözleşmesini feshetti. Bu olayı Odatv Genel Yayın Yönetmeni Toygun Atilla’nın yazısıyla tüm dünya öğrendi. Toygun Atilla’nın yazısıyla birlikte gün yüzüne çıkan fesih sürecine Türk ve Rus hükümetleri el koydu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Putin arasında yapılan görüşmede Akkuyu inşaatında yaşanan sorunlar da masaya yatırıldı.

İLGİLİ HABERLER:
Akkuyu Patladı
Art Arda Açıklamalar Geldi

Tayyip Erdoğan ile Putin arasında yapılan görüşme sonrası fesih işleminden sonra kurulan TSM şirketi şantiyede çalışan işçilerin transfer sürecini başlattı. Firma, İçtaş’a kayıtlı işçilerin TSM’ye geçmeleri için çağrıda bulundu.

TSM’nin işçilere gönderdiği işe o yazı:

5 YIL İÇİNDE BİTECEK

Akkuyu Nükleer Santralı’nın temeli 14 Nisan 2015 tarihinde atıldı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) verdiği bilgiye göre dünyada nükleer santrallerin yapım süresi ilk betonun dökülmesinden sonra yaklaşık 6-7 yıl civarında seyrediyor. Yine TAEK verilerine göre dünyada işletmeye giren bazı reaktörlerin yapım süreleri şöyle; Hindistan’daki Rajastan-5 ve 6 santrallerinin her ikisi 7’şer yıl, Çin’deki Lingao-3; 5 yıl, Qinshan-2 ve 3 ise 4,5 yıl, Japonya’daki Tomari-3 santralı 4.5 yıl. Akkuyu Nükleer Santralı’nda inşaatın yavaşlaması nedeniyle yaklaşık 1-2 yıllık gecikme bekleniyor. Tesisin tümüyle tamamlanmasına ise yaklaşık 5 yıllık süre var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*