AK Parti affa uzaklıklı: Siyasi yük

ANKARA – Cumhur İttifakı ortaklarının 2023 yılının haziran ayında yapılacağını açıkladığı Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine gidilirken iktisatla ilgili iyileştirmelerin yanı sıra değerli gündem hususlarından birini de genel af beklentisi oluşturuyor.

MHP’nin yaklaşık iki yıl evvel cezaevlerinde yoğunluğu münasebet göstererek Meclis’e taşıdığı “şartlı ceza indirimi” teklifinin AK Parti dayanağı ile yasalaşmasının akabinde bu kere “genel af” için hazırlık yapıldığı argüman ediliyor. “Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü” münasebetiyle gündeme getirilebileceği savunulan genel affa AK Parti ise uzaklıklı.

MHP kulislerinde bir müddettir konuşulan af ile ilgili “Cumhuriyetin 100. Yıl Dönümü münasebetiyle sembolik bir adım atılıp genel af çıkarılabilir” değerlendirmeleri yapıldığı biliniyor. Hatta bu tarafta bir yasa teklifinin hazırlanıp ekim ayında açılacak Meclis’e sunulabileceği de argümanlar ortasında. MHP kulislerindeki bu tez hafta içinde parti genel lideri Devlet Bahçeli’ye soruldu. Bahçeli, genel af talebi ve partisinin yaklaşımı ile ilgili bir kıymetlendirme yapmadı, afla ilgili çalışma yapıldığı argümanına, “Haberimiz yok. Bunu söyleyen gazetecilere sorman lazım” cevabı vermekle yetindi.

GENEL AF: İKİ UCU KESKİN KILIÇ

Toplumun farklı kesitlerinin bilhassa toplumsal medya aracılığıyla gündeme taşıdığı af beklentisine AK Parti ise açık aralık koydu. Genel af ile ilgili “İki ucu keskin kılıç, bunu isteyen kadar karşı çıkan var. Çok beklemeyin” değerlendirmesi yapan AK Partili üst seviye bir siyasetçiye nazaran partinin 21 yıllık iktidar tecrübesinde attığı adımlar ve Cumhurbaşkanının geçmiş açıklamaları da bunun olmayacağının göstergesi durumunda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kişilere karşı kabahatleri affedemeyiz” tarafındaki açıklamalarını hatırlatan yetkiliye nazaran şahıslara karşı işlenen cürümlerin yanı sıra mevcut konjonktürde devlete karşı işlenen kabahatler da affedilemez. Bu durumda bir genel affın gündeme alınmasının kelam konusu olamayacağı tabir ediliyor. Bahsin partinin yetkili organlarında hiç gündeme gelmediğini, konuşulmadığını belirten bir öbür parti yöneticisi ise, “En son Rahşan affı oldu. O günden bu yana biz bunu hiç konuşmadık” dedi.

‘AF SİYASİ BİR YÜK’

AK Partili kurmaylar seçim öncesi afla ilgili bir adım atılmasına ihtimal vermese de bu mevzunun tahminen seçimden sonra gündeme getirilebileceğini söyleyen yöneticiler de var. Parti içinde üst seviye bir isim, “Şu an için bir çalışma yok. Lakin seçimde AK Parti çok âlâ bir sonuç elde ederse, o itibarla tahminen bu türlü bir husus düşünülebilir. Esasen aflara karşı bir siyasi partiyiz. Zira af siyasi olarak bir yüktür. Devletin af yetkisi var mı? Bu tartışmalı bir konu” değerlendirmesi yaptı.

MHP TEKLİF VERİRSE NE OLUR?

AK Partili yetkililer bu mevzuyu MHP’nin bir yasa teklifi ile Meclis gündemine taşıması durumunda alacakları tavır içinse, “MHP sonuçta farklı bir siyasi parti. Kendi gündemlerine ait çalışmalar, paylaşımlar yapabilirler” yorumunda bulundu. AK Partili bir diğer siyasetçi ise MHP’nin bunu gündeme getirmesi durumunda toplumda bir beklenti ortaya çıkacağını, ittifak ortağı oldukları için kendilerinin de kıymetlendirme yapmak zorunda kalabileceklerine dikkat çekti, “Genel af olmaz lakin makul koşullar içinde bir kıymetlendirme yapılabilir belki” yorumunda bulundu.

HASTA TUTUKLULAR İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Bu ortada Adalet Bakanlığında ileri derecede hasta olan tutuklu ve mahkumlar için “şartlı tahliye” ve “kelepçeli muayene” ile ilgili düzenlemeler içeren bir çalışma yapıldığı biliniyor. Demans hastası eski milletvekili Aysel Tuğluk’u da etkilemesi beklenen bu çalışmanın yeni yasama periyodunda Meclis’e getirilebileceği söz ediliyor. AK Partili yetkililer çalışma kapsamında hasta mahkumların tahliyesi için gereken İsimli Tıp Kurumu raporunun belirlenen öbür hastaneler tarafından da verilebileceğine vurgu yapıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*