Afyonkarahisar’da maket bıçağıyla işlenen bayan cinayetinin ayrıntıları ortaya çıktı

Afyonkarahisar’ın Bayat ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi’nde müstakil bir evde  Hacer Evlice (58) isimli bayan, geçtiğimiz ocak ayı meskeninde boğazı kesilmiş vaziyette bulundu.

Afyonkarahisar Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, olaydan birkaç gün sonra katil zanlılarına ulaştı. Cinayet zanlısı olduğu belirlenen Fatih A. ve ona yardım eden Emre K. ile Muhammet Ç. gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şahıslar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Cinayete ait katil zanlısı Fatih A.’nın savcılıkta verdiği söz ortaya çıktı.

“Oğlu kahvehanede daima parası olduğundan bahsederdi”

Fatih A.’nın ortaya çıkan sözündeki ayrıntılar şöyle:

“Emre K., kafe sahibidir, kendisinin 20-25 bin TL ortasında kira, elektrik, su ve banka kredisi borcu vardır. Hacer Evlice’nin oğlu çalıştırdığı çiğ köfteci dükkanı ve kahvehanede daima parası olduğundan bahsederdi. Bankayla pek işi olmazdı ve parayı meskeninde sakladığı kanaati uyandı bende. Evlice’nin meskenine girmeden evvel ilçe merkezinde yalnız yaşayan birini araştırdık. Benim 140-150 bin TL civarında borcum vardı. Senetle otomobil almıştım. 70 bin TL’lik senedin ödeme günü gelince ödeyemedim ve aracı aldığım kişi daima beni telefonla aramaya başladı.

“Acaba nereden hırsızlık yapabiliriz diye düşünüyorduk”

Muhammet Ç. ve Emre K. ile birlikte kafede oturup borçlarımızı nasıl öderiz diye düşündük. Sonra Muhammet Ç., elektrik ve telefon kabloları çalabileceğini bunun da 30-40 bin TL’ye satabileceğimizi söyledi. Bende her yerde kamera olması sebebiyle başıma yatmadı.

Daha sonra ilçe merkezinde bulunan ismini bilmediğim fakat Cumhuriyet Mahallesi’nde yalnız oturan bir bayanı tespit ettik. Bu bayanın meskeninde para olabileceğini düşündük, sonrasında bu yalnız yaşayan bayandan bize yetecek para çıkmayacağını kestirim ederek vazgeçtik. Her gün oturup konuştuğumuz da ‘acaba nereden hırsızlık yapabiliriz?’ diye düşünüyorduk.

“1 ay boyunca meskenin etrafında dolaştık”

Sonrasında ben Ahmet Evlice’nin konutunda para olabileceğini ve hepimize de yetebileceğini söyledim. Muhammet’in başına yattı. Birkaç gün sonra da Emre’ye ilişkin iş yerinde buluştuğumuzda bu fikri Emre’ye de söyledik.

Emre’nin de başına yattı ve daima birlikte yaklaşık 1 ay boyunca daima Hacer Evlice nin bulunduğu meskenin etrafında keşif yapmak için ve Hacer Evlice’nin hareketlerini, meskenden çıkıp çıkmadığını, saat kaç civarında konuttan çıktığını gözlemlemek için dolandık. Fırsat buldukça ben ve Muhammed bazen ben, Muhammed, Emre bazen de ben ve Emre daima konutun etrafında müşahedeler yaptık. Bu müşahedeleri yaptığımızda benim aracımı ve Emre’nin aracını kullandık.

“Evlice’yi etkisiz hale getireceğimizin planını yaptık”

Emre ile birlikte benim aracımla Evlice’nin mahallesinde birkaç tıp attık, meskene baktık. Yaklaşık yarım saat müşahede yaptıktan sonra tekrar Emre ile birlikte dükkana geldik. Sonrasında birer kahve içecek kadar oturduk ve Emre ile bir arada iş yerinden çıkarak Evlice’nin mahallesine gerçek yürümeye başladık. Hava karlıydı ve Evlice’nin bulunduğu konutun sokağına girmeden üç yol ağzında gelen gideni gözetlemek ve gelen olursa beni arayıp haber vermek için durdu.

Dükkanda bulunduğumuz müddet boyunca ve dükkandan ayrılıp konuta yanlışsız yürüdüğümüz mühlet boyunca Evlice’nin reaksiyon göstermesi durumunda kendisini etkisiz hale getireceğimizin planını yaptık. Ben ‘ağzını kapatıp etkisiz hale getiririz’ diye söyledim. Emre ‘ağzını kapatmakla uğraşma yüzünü görür seni tanır kapıyı açar açmaz yumruk atıp bayılt’ dedi. Emre sokak ağzında beklerken ben, Evlice’nin ikametine gerçek yürümeye başladım.

Evin önüne geldiğimde meskenin karşısında bulunan aşağıya hakikat inen yola gelen giden var mı diye baktım. Meskenin önüne geldiğimde elimde eldiven, başımda siyah bere ve yüzümde siyah boyun atkısı vardı, yalnızca gözlerim görünüyordu. Gelen giden var mı diye birkaç dakika bekledikten sonra Evlice’nin meskenine gerçek yöneldim.

“Suyu elinden alıp yere bıraktım”

Yanımda maket bıçağı ve levye bulunuyordu. Levye ile kapıyı açacağımı planladım. Lakin Hacer Evlice kapıyı açtı, ‘sıcak suyun var mı? Teyze otomobilim bozuldu’ dedim. Evlice de bana ‘sobayı daha yakmadım sıcak suyum yok istersen tüpte kaynatayım’ dedi. Ben de ‘gerek yok bir bardak su ver de içeyim’ dedim. Su isteme sebebim kapının eşiğinde olduğumuzdan ötürü Evlice’nin su getirmek için içeri girmesini sağlamak ve tıpkı vakitte da huzursuz olduğum için kendimi rahatlatmak içindi.

“Bıçak ile boğazını istemeyerek kestim”

Su getirmek için ardını döndüğünde ben de eşikten içeri girdim. Bana getirdiği suyu elinden alıp yere bıraktım ve sol elimle Evlice’nin ağzını kapattım ve ardını döndürüp ayağımla kapıyı iterek kapattım. ‘Paralar nerede?’ dedim, bu sırada Evlice bağırmaya başladı. Sonra da Evlice kendini yere hakikat bırakmaya başladı. Bıraktığı esnada montumun cebinde bulunan maket bıçağını çıkardım ve sağ elimde bulunan bu bıçak ile boğazını istemeyerek kestim, Evlice yere yığıldı.

“Evde yaklaşık 20-25 dakika altın yahut para aradım”

Sol tarafta bulunan birinci odaya girdim, etrafa bakındım, kapının ardında bulunan ceketin ceplerini karıştırınca bir ölçü para ve bir tane çeyrek altın gördüm, bunları aldım. Bütün odalara baktım. Meskende yaklaşık 20-25 dakika altın yahut para aradım. Daha sonra ikametten ayrıldım. Beni üç yol ağzında bekleyen Emre’nin yanına gerçek gittim. Bu sırada Emre ile aralıklı olarak Emre’nin dükkanına yanlışsız gittim. Emre benden evvel dükkana vardı, kapıyı açtı kapının önünde beni bekledi.

“Şapka ve bıçağı sobaya attım”

Birlikte dükkana girdik. Kapıyı arttan kilitledik. Ben olay esnasında kullanmış olduğum şapka ve bıçağı sobaya attım. Emre bana ne yaptığımı sorduğunda ben de bayanın öldüğünü söyledim. Emre bana ‘bu olay ortamızda kalsın sakın kimseye söyleme başımız ağrır’ dedi. Emre bana konuttan ne çıktı diye sordu. Ben de konuttan almış olduğum paraları çıkarıp masanın üzerine koydum, toplayalım sayalım dedim. Emre paraları burada saymayalım dedi. Paraları topladık dükkandan çıkıp Köroğlun mevkiinde yol üzerinde durduk. Paraların yarısını Emre yarısını ben saydım. Toplamda 15 bin 200 TL civarı para çıktı, bu paranın 200 TL’sini Emre’ye verdim.”

Öte yandan, şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmalarına devam ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*