ABD’deki ırkçı hücumun ayrıntıları ortaya çıktı

ABD medyasındaki haberlere nazaran, 18 yaşındaki saldırgan, geçen sene okulunda mezuniyet merasiminde ya da sonrasında bir silahlı akın yapmak istediğini yazması üzerine polis soruşturmasından ve akabinde akıl sıhhati denetiminden geçti.

New York Valisi Kathy Hochul da saldırganın, lise periyodunda yaptığı bir tehdit nedeniyle o periyot, tıbbi makamların nezaretinde olduğunu doğruladı.

Öte yandan sabah saatlerinde, taarruzun düzenlendiği süpermarketin yakınlarında hayatını kaybedenler için anma merasimi düzenlendi, merasimde “silah denetimi ve nefret telaffuzuna karşı harekete geçilmesi” daveti yapıldı.

SİLAHIN ÜZERİNDE “N” VE “14” AYRINTISI

Yetkililerin paylaştığı ayrıntılarda, saldırganın yarı otomatik silah kullandığı ve silahın namlusunda beyaz renkle “N” sözünün ve 14 sayısının yazdığı kaydedildi.

Buffalo News isimli mahallî bir gazeteye açıklama yapan bir yetkili, silahın üzerindeki 14 sayısının, beyazların üstünlüğünü savunanlar ortasında tanınan olan ve 14 sözden oluşan “Halkımızın varlığını ve beyazların geleceğini teminat altına almalıyız” tabirine atıfta bulunduğunu aktardı.

Yetkili, bu sözün, beyazların üstünlüğünü savunan “The Order” isimli bir “terör örgütünün” David Lane isimli üyesine atfedildiğini belirtti.

NE OLDU?

14 Mayıs Cumartesi öğlenden sonra Buffalo kentinde bir süpermarkete düzenlenen silahlı taarruzda 10 kişi ölmüş, 3 kişi ise yaralanmıştı.

Vurulanlardan 4 kişinin süpermarkette çalıştığı, ölenler ortasında güvenlik vazifelisi olan ve saldırgana müdahale etmeye çalışan emekli bir polisin de yer aldığı belirtilmişti.

Saldırganın “Payton Gendron” isimli 18 yaşında beyaz bir erkek olduğu açıklanmıştı.

Yetkililer, Buffalo kenti dışından gelen saldırganın amaç aldığı 13 bireyden 11’inin siyahi olduğunu belirtmişti.

Irkçı motifle yapıldığı açıklanan taarruza ait nefret hatası soruşturması başlatılmıştı.

CANLI YAYINLADI

Şüphelinin, ırkçı motifle yapıldığı belirtilen saldırıyı toplumsal medya platformu Twitch’de canlı yayınladığı ortaya çıkmış, hücumun akabinde Twitch, manzaraları kaldırdığını açıklamıştı.

BİRİNCİ DERECE CİNAYETTEN YARGILANACAK

Erie County Bölge Başsavcısı John Flynn, düzenlediği basın toplantısında, saldırganın birinci derece cinayetten yargılanacağını ve hatalı bulunması durumunda hakkında müebbet mahpus isteneceğini söylemişti.

Flynn, taarruza ait terörizm soruşturması da yaptıklarını tabir etmişti.

Hakim karşısına çıkarılan ve hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen saldırgan Gendron, ikinci sefer hakim karşısına 17 Mayıs’ta mahallî saatle 09.30’da çıkacak.

POLİS MANİFESTOYU İNCELİYOR

Öte yandan polis, saldırgana ilişkin olduğu düşünülen ve internette yayımlanan manifestoyu incelediğini açıkladı.

ABD medyasına nazaran, 180 sayfa olduğu belirtilen ve saldırganın yazdığına inanılan manifestoda, “siyasi seçkinlerin beyaz nüfusu azaltmak için göç ve öbür siyasetleri kullandığı belirtiliyor ve saldırganın mümkün olduğu kadar çok siyahiyi öldürme planı” yer alıyor.

Manifestoda, saldırgan, kendisini “faşist, beyazların üstünlüğünü savunan biri ve ırkçı” formunda tanımlıyor.

Saldırganın manifestosunda, 2020’de Kovid-19 salgınında can probleminden “4chan” web sitesine göz atmaya başladığını, sitede evvel silahlar, daha sonra da beyazların üstünlüğünü savunan infografiklerle karşılaştığını yazdığı tabir ediliyor.

ABD Lideri Joe Biden ise hücumda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileyerek, ırkçı motifle düzenlenen bu nefret kabahatinin tiksindirici olduğunu belirtti.

Biden, “Beyaz milliyetçiliği’ ismi altında işlenen bu iğrenç hareket dahil her türlü domestik terör, Amerika’da savunduğumuz her şeye ters. Nefret, hiçbir yerde inançlı liman bulmamalı. Nefret kaynaklı domestik terörü bitirmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*